Oficjalna strona Stowarzyszenia Psychologów Chrześcijańskich Oddział w Poznaniu strona główna SPCH

WARTO PRZECZYTAĆ

Zapraszamy do zapozanania się z książką naszej koleżanki Anny Ostaszewskiej. Książka dostępna jest na stronach Gdańskiego Wydawnictwa Psychologicznegowww.gwp.pl, a u nas na stronie wkrótce pojawi się recenzja.

Wszystkim zainteresowanym dobrą książką psychologiczną

Polecamy blog Katarzyny Dobryniewskiej Książka psychologiczna warta przeczytania i zastosowania, gdzie znajdzują się recenzje dla osób zainteresowanych dojrzewaniem własnej osobowości i nie stroniących od pomocy, jaką w tym obszarze oferują książki.

Bogna Białecka "Dziecko a skłonności homoseksualne"

Książka Dziecko a skłonności homoseksualne jest skierowana do rodziców, którzy zauważają zaburzenia tożsamości płciowej dziecka, widzą sygnały prehomoseksualizmu, ale są bezradni. Dla nich książka Nicolosich będzie cenną i konkretną pomocą.

W ostatnim czasie mnożą się w Polsce programy edukacji genderowej dla najmłodszych. Ich autorzy twierdzą, że płeć biologiczna jest nieistotna, a istniejące różnice między płciami są wynikiem nacisków kulturowych, przymusu społecznego i indoktrynacji. Inaczej mówiąc, zamiast wzmacniać spójną i harmonijną płciowość człowieka - kobiety lub mężczyzny - ideologia gender oddziela się płeć biologiczną (wrodzoną) od związanej z nią płci psychologicznej (gender). Pogląd ten sprzedawany jest jako "naukowy";, choć przeczą mu badania z zakresu biologii, neuropsychologii i psychologii rozwojowej.
W programach edukacji genderowej chodzi o rozmycie różnic miedzy kobietą a mężczyzną, między dziewczynką a chłopcem; pojawia się zachęta dla dzieci do eksperymentowania z rolami płciowymi, na przykład chłopcy mają zakładać sukienki i malować się. Czy normalnemu rodzicowi nie zaświeci się tu lampka ostrzegawcza?
Inne przesłania są bardziej subtelne, odbywają się pod hasłami wrażliwości na różnorodność i walki ze szkodliwymi stereotypami płciowymi. Oczywiście, niektóre stereotypy (typu "kobieta do garów";) są szkodliwe, jednak w naszych czasach i kulturze występują już rzadko. W tej sytuacji autorzy programów genderowych sami tworzą stereotypy, z którym trzeba walczyć; na przykład za szkodliwe uważa się pragnienie kobiety, by założyć rodzinę i urodzić dzieci.

Cóż to oznacza? Jakie będą skutki edukacji genderowej dla dzieci?
Dla części dzieci zajęcia te będą kolejną zabawą. Jeśli mają prawidłową strukturę rodzinną, dobrą więź z rodzicami i ukształtowaną tożsamość płciową, zajęcia takie nie będą szkodliwe.
Jednak dzieci, których tożsamość płciowa jest nieprawidłowa lub niepewna, będą cierpieć. Dzieci te są szczególnie wrażliwe, a zajęcia takie będą w nich powodować zamęt i niepewność - bo skoro płeć biologiczna jest nieważna, jest kwestią wyboru, to kim ja naprawdę jestem?
Zaburzenie tożsamości płciowej (Gender Identity Disorder - GID) jest sklasyfikowane przez międzynarodowe towarzystwa psychiatryczne jako zaburzenie psychiczne; może prowadzić do transseksualizmu, bi- lub homoseksualizmu. Na wczesnym etapie rozwojowym może jednak być skorygowane.
I oto dr Joseph Nicolosi z żoną, na podstawie wieloletniej praktyki klinicznej, opisuje zasady pracy z dziećmi cierpiącymi na zaburzenie tożsamości płciowej. Jest to praca trudna, lecz możliwa do wykonania. Przy zaangażowaniu i wsparciu rodziców, pod fachową opieką terapeuty, wiele z tych dzieci nauczy się, co to znaczy być chłopcem czy dziewczynką, nauczy się akceptować własną płeć i czuć się pewnie jako kobieta i mężczyzna w dorosłym życiu.

Książka ta jest skierowana do rodziców, którzy zauważają zaburzenia tożsamości płciowej dziecka, widzą sygnały prehomoseksualizmu, ale są bezradni wobec problemów i potrzeb swoich dzieci. Dla rodziców, którzy pragną zrozumieć i pomóc dziecku książka małżeństwa Nicolosich będzie niezwykłą pomocą.

Monika Szpecht-Tomann "Gdy dziecko się boi"; Wydawnictwo PAX

"Ciemność, rozstanie, rozwód rodziców, choroby i smierć bliskich, przygnębiające informacje o katastrofach i aktach przemocy, klęskach żywiołowych - wszystko to budzi lęk, który rzuca cień na psychikę dziecka.

Kiedy lęk jest elementem naturalnego rozwoju dziecięcej osobowości, a kiedy należy go łagodzić? Jak może wyglądać pomoc rodziców i wychowawców?

Na te pytania odpowiada doświadczona autorka - psycholog i psychoterapeutka, a jednocześnie matka czworga dzieci.";

Jirina Prekop "Wczuwanie się czyli inteligencja serca"; Wydawnictwo Media Rodzina

Dr Jirina Prekop (ur.1929) jest dyplomowanym psychologiem, wiele lat pracowała w klinice dziecięcej w Stuttgarcie. Większość czasu poświęca na wygłaszanie wykładów i prowadzenie seminariów, które propagują holding, terapię wspomagającą komunikowanie się między ludźmi. Książki jej autorstwa cieszą się ogromną popularnością, zostały przetłumaczone na 16 języków.

"We współczesnym stechnicyzowanym świecie zanika zdolność do miłości i porozumienia międzyludzkiego, a przecież to miłość czyni człowieka ludzkim.

Autorka wyraża przekonanie, że najgłębszym sednem miłości jest wczuwanie się w drugiego człowieka. Pokazuje konkretne przykłady z życia codziennego, obrazujące brak zdolności wczuwania się w najbardziej prozaicznych sytuacjach oraz analizuje przyczyny niezauważania innych ludzi i braku ich poszanowania.

Dlaczego tak trudno wejść nam w położenie drugiego człowieka? Odpowiadając na to pytanie, Jirina Prekop zachęca nas także do działania, by poprawić własną zdolność wczuwania się, a co za tym idzie, komunikowania się z innymi ludźmi."

Jirina Prekop "O miłości która daje wsparcie czyli jak kochać dziecko"; Wydawnictwo WAM

"Właściwym przesłaniem, jakie wypływa z zachowania wielu niespokojnych dzieci, jest informacja, że ich równowaga psychiczna została mocno zachwiana. Człowiek odczuwa spokój jedynie wówczas, gdy żyje w zgodzie ze sobą i ze światem.

Niespokojne zachowanie dziecka skrywa nie tylko jego nienawiść i rozczarowanie, ale także zranioną miłość, która na skutek ambiwalencji uczuć nie może znaleźć ujścia.

Upór i pokaz siły mają odwrócić uwagę małego tyrana od strachu przed utratą władzy, dzięki której dziecko rekompensuje sobie brak poczucia pewności i bezpieczeństwa. Na samym końcu czai się strach przed utratą miłości.";

Elftraud von Kalckreuth "Jak być aniołem czyli o sztuce towarzyszenia innym ludziom"; Wydawnictwo WAM

Elftraud von Kalckreuth (ur. 1937) jest terapeutką analizy egzystencjalnej i logoterapii.

"Gdzie tkwi sekret tej przedziwnej zmiany, która dokonuje się w nas, kiedy bodaj przez chwilę jesteśmy z drugą osobą i w jej towarzystwie nie tylko czujemy się dobrze, lecz również dostrzegamy własną roztropność, pomysłowość a niekiedy wręcz mądrość? Dlaczego w obecności pewnych osób tryskamy energią, humorem i fantazją? I przeciwnie co się dzieje, że w spotkaniu z innymi ludźmi czujemy się apatyczni, wyczerpani, albo nie wiedzieć czemu wręcz pognębieni? (...) Idąc z drugim człowiekiem przez jakąś chwilę możemy się albo wzmacniać, albo tracić dużo energii; możemy być dla siebie inspiracją albo zaprzeczać sobie czy wzajemnie się odrzucać; możemy być dla siebie obciążeniem lub też wspierać nasze dojrzewanie i nasz rozwój, dzielić się zrozumieniem pewnych rzeczy i sposobem patrzenia na świat. "

"Zakończenie towarzyszenia powinno być tak samo rozważne, staranne, mądre i życzliwe, jak początek. Nie zawsze bywa to łatwe. Zdarzają się niekiedy trudne i przykre rozstania, bo, na przykład nie można już kroczyć razem, a ponadto taka więź nie byłaby już uzdrawiająca. Ale właśnie w tego typu sytuacjach trzeba się szczególnie zatroszczyć o dobre pożegnanie, które sprawi, że zawód, a może nawet niechęć nie pozostanie na pierwszym planie. Być może potrzebny jest do tego czasowy dystans, który pozwoli dostrzec nie tylko rzeczy bolesne, zranienia obu stron, lecz również wszystkie dobre elementy we wzajemnym obcowaniu, na przykład szczęśliwe, wspólnie przeżyte chwile, może nawet trudne chwile, które jednak razem przetrwaliśmy, te etapy drogi, na których bywaliśmy dla siebie aniołami, te pozytywne impulsy, które wciąż oddziałują, choć wspólna droga się już skończyła. Dobry to znak, jeśli pewnego dnia odczujemy wdzięczność za to wszystko, czego nauczyliśmy się w tym wspólnie spędzonym czasie, i poszukamy sposobu wyrażenia naszej wdzięczności, może w rozmowie albo listownie. I rozstaniemy się w zgodzie. "

Do prawidłowego wyświetlenia strony konieczna jest przeglądarka Firefox, Chrome lub Opera

Design by W.L.